Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η Σλοβενία νίκησε 1-0 την Αλγερία και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον τρίτο όμιλο. Το γκολ πέτυχε ο Κόρεν στο 79ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα των Αλγερινών να φέρει ευθύνη. Αυτή είναι η πρώτη νίκη της Σλοβενίας σε τέσσερα παιχνίδια για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Βασικός και για 60 λεπτά έπαιξε ο Ράφικ Τζεμπούρ. Στη θέση του πέρασε ο Γκεζάρ, ο οποίος αντίκρισε μέσα σε δέκα λεπτά δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την ομάδα του με έναν παίκτη λιγότερο για περίπου 20 λεπτά.

Οι συνθέσεις:

Αλγερία: Τσαουτσί, Μπούγκερα, Μπελχάντ, Γιαχία Χαλίσε, Λασέν, Τζεμπούρ(60' Γκεζάρ), Ματμούρ(81' Σαϊφι), Ζιανί, Γιεμπντά, Καντίρ(82' Γκουεντιούρα).

Σλοβενία: Χαντάνοβιτς, Μπρέκο, Σούλερ, Σέζαρ, Κόρεν, Μπίρσα(84΄ Πέτσνικ), Νοβάκοβιτς, Τζόκιτς, Ντέντιτς(53' Λιούμπιανιτς), Κιρμ, Ραντοσάβλεβιτς(87' Κόβατς).